Що говорить тарас про товариство. Інтегрований урок літератури та риторики на тему: «Мова Тараса Бульби про товариство. Аналіз мови Тараса Бульби

Розділи: Література

Клас: 7

Цілі уроку: розглянути промову Тараса Бульби з риторичних позицій, показати її композиційне значення та роль для розкриття характеру Тараса Бульби, познайомити з елементами риторичного аналізу мови, продовжити формування збирати та систематизувати матеріал для характеристики літературного героя; виховувати почуття любові до Батьківщини.

Обладнання уроку: ілюстрації до повісті, план аналізу мови, репродукція картини, довідкова література, словники.

Хід уроку

Вступне слово вчителя.Ми прочитали повість Н.В.Гоголя “Тарас Бульба”. Багатоликі картини життя запорізької вольниці постали перед нами, сліпуче розмаїття самобутніх характерів "гордих і міцних, як леви, воїнів", які хоробро захищали свої землі. Такий і Тарас Бульба.

Ось він їде з молодими синами степом у славне Запоріжжя. Як гарний степ, яким вони їдуть! Сильно і ніжно любить і цей степ, і всю свою Батьківщину Тарас. І коли козаки зробили його своїм отаманом і Січ готувалася дати ворогові битву, не втримався Тарас Бульба, сказав козакам мова – хотілося йому висловити все, що було у нього на серці.

Саме ця мова, мова Тараса Бульби про товариство у центрі нашої уваги на уроці. Ми розглянемо її з риторичних позицій (з точки зору категорії винаходу), намагатимемося зрозуміти, яке місце займає ця мова в композиції повісті і яку роль грає у розкритті характеру Тараса Бульби, як Тарас Бульба підтверджує її справедливість своїми переконаннями, своїм життям і навіть смертю.

Повідомлення учня про картину І.Є.Рєпіна “Запрожці”

Мабуть, жодна картина І.Є. Рєпіна не стала такою популярною, як “Запорожці”. У кожного художника є своя тема, яка проходить через усю його творчість, як провідна мелодія у симфонії. Такою визначальною темою у Рєпіна була тема героїчного, могутнього духом і плоттю народу. Але тільки в “Запорожцях” Рєпіну вдалося, використовуючи історичний сюжет, показати народні сили, що розкрилися. Вільним, волелюбним запорізьким лицарям присвятив митець своє монументальне полотно.

В основі картини – справжня історична подія. Кінець 17 століття. 1676 рік. Турецький султан Махмуд 4 шле запорожцям “грізну грамоту”, в якій закликає добровільно і без опору здатися. Запорожці не залишились у боргу. Вони відправили султанові хльостку пустотливу відповідь, сповнену гумору та відваги.

Рєпін зображує запорожців у момент, коли вони, скупчившись біля грубо збитого столу, вперебій складають знаменитий лист турецькому султану. Воно складається “всім світом”, кожному хочеться вставити щось своє, і це так виразно показано, що здається, ніби над картиною стоїть гул голосів і трясе повітря від громоподібного “лицарського сміху”.

Композиція картини представляє глядачеві тісну, згуртовану групу людей, єдину у своїх помислах та справах. Мимоволі згадуються рядки з гоголівського "Тараса Бульби": "Бували і в інших землях товариші, але таких, як у російській землі, не було таких товаришів." Невипадково відомий критик Стасов писав про картину: "Любіть ви людей могутніх, енергійних, міцних, непереможних, які завжди і скрізь за себе постоять, та на яких і інші можуть сподіватися, як на кам'яну гору". Саме такими є “Запорожці” Рєпіна.

Такий і Тарас Бульба – головний герой однойменної повісті Гоголя.

Розмова із учнями.

Характеризуючи творчість Гоголя, В. Г. Бєлінський писав: “ Скажіть, яке враження справляє передусім вас кожна повість Гоголя? Чи не змушує вона вас говорити: "Як все це просто, звичайно, природно і правильно, і водночас, як оригінально і нове!"

  1. "Оригінально і нове"... Для характеристики якої риторичної категорії ми можемо використовувати ці слова? (Винахід).
  2. Що означає "винаходити мову?" (Значить творити. Винахід – це творчість, а всяка творчість певною мірою таємниця. Риторика допомагає знайти лише підходи до цієї таємниці.).
  3. Як ви вважаєте, що це означає? (У кожному висловлюванні має бути щось нове, треба шукати своє бачення предмета мови. Відсутність нового, з погляду риторики, веде до невдачі.)
  4. Які джерела винаходу ви знаєте? (“Загальні місця”, або “топики”).
  5. З яким топіком ви вже знайомі? (Визначення)
  6. Які визначення знаєте? (Логічні та риторичні).
  7. Чим відрізняється логічне визначення від риторичного?
  8. На дошці ви бачите визначення слова “товариство”. Яке воно? (логічне). Товариство – взаємні відносини між членами будь-якого колективу та обов'язки кожного стосовно інших.
  9. А як визначає це поняття Тарас Бульба у своїй промові? (Товариство - спорідненість не до душі, а по крові).
  10. Яке це визначення? (Риторичне).

Мова Тараса Бульби. Читання напам'ять.

Досвід риторичного аналізу мови.

Слово вчителя. Отже, звернемося до промови Тараса Бульби, спробуємо відкрити таємницю задуму – це перший крок на шляху до риторичного аналізу тексту. Перед вами питання, на які ви маєте відповісти.

1. Аналіз ситуації.

2. Які духовні цінності важливі для того, хто говорить?

3. Позиція того, хто говорить.

4. Характеристика адресата мови.

Ключове поняття та його суттєві ознаки, що відображають позицію того, хто говорить.

6. Завдання висловлювання.

7. Теза (основна думка висловлювання).

8. Чим викликана потреба виступати?

9. Оцінка впливу промови на слухачів.

Досвід літературознавчого аналізу мови.

1. Слово вчителя. Найважливіші фрази, які ми відзначили, виконуючи риторичний аналіз, я виписала на дошці. Це такі фрази:

Але таких, як у Російській землі, не було таких товаришів. Немає уз святіше товариства! Але поріднитися спорідненістю до душі, а не по крові, може лише одна людина. Якщо вже на те пішло, щоб помирати, - то нікому з них не доведеться так помирати!

Запитання для літературознавчого аналізу мови.

1. Чому Тарас вимовляє промову перед боєм?

2. Зверніть увагу на фрази, написані на дошці та дайте відповідь на наступні запитання.

3. У чому особливість російського товариства?

4. Яким епізодом можна підтвердити зроблений вами висновок?

5. Які почуття відчуває Тарас, побачивши Андрія на чолі ворожого війська.

6. Читаємо такі слова: “Немає зв'язок святіше товариства”?

І відповідаємо на запитання "Як ці слова пояснюють вчинок Тараса?"

7. Перекажіть епізод “Покарання Остапа”.

8. Прочитаємо епізод “Загибель Тараса” та відповімо на запитання: “З ким можна порівняти Тараса у його останній битві”?

Підбиття підсумків уроку

1. Висновок з літературознавчого аналізу промови: у образі Тараса Бульби поєднані любов до рідної країни, мрія про свободу, безстрашність, величезна моральна сила, прагнення подвигу, готовність принести себе в жертву високій ідеї. Всі ці риси характеру ми можемо знайти у промові Тараса Бульби. Ця мова – свідчення його мудрості, патріотичних почуттів, гордості та мужності, величезного життєвого досвіду та пристрасної переконаності у правоті своєї справи.

2. Висновок з риторичного аналізу промови: щоб пізнати таємниці “винаходу”,не потрібно ні з ким зустрічатися, не потрібно взагалі рушати з місця, потрібно лише час, книга і бажання подумати над нею. Це не так легко, як здається з першого погляду: ніколи не можна сказати, що мети досягнуто, за кожною розгаданою таємницею постає нова, тому, що художній твір невичерпний.

3. Заключне слово вчителя. В. Г. Бєлінський про “Тарас Бульби”:

Що ж таке Тарас Бульба? Це представник життя народу, життя цілого політичного суспільства на відому епоху життя”. Він любив свою рідну Україну і нічого не знав вище і прекраснішого від завзятого козацтва, бо відчував і те, й інше в кожній краплі крові своєї.”

Домашнє завдання.

Написати невеликий виступ “Звернення до друзів”, у якому висловити своє ставлення до почуття дружби та братерства.

(Досвід риторичного та літературознавчого аналізу) 7 клас Цілі уроку : розглянути промову Тараса Бульби з риторичних позицій, показати її композиційне значення та роль для розкриття характеру Тараса Бульби; познайомити з елементами риторичного аналізу промови, продовжити формування вміння збирати та систематизувати матеріал для характеристики літературного героя; виховати почуття любові до Батьківщини.

Обладнання: ілюстрації до повісті, план риторичного аналізу мови.

Хід уроку:

    Вступне слово вчителя. Ми прочитали повість Миколи Васильовича Гоголя "Тарас Бульба". Багатоликі картини життя запорізької вольниці постали перед нами, сліпуча різноманітність самобутніх характерів «гордих і міцних, як леви воїнів», які хоробро захищали свої землі. Такий і Тарас Бульба.

Ось він їде з молодими синами степом у славне Запоріжжя. Як гарний степ, яким вони їдуть! Сильно і ніжно любить і цей степ, і всю свою Батьківщину Тарас. Нічого не знає він вище за цю любов до вітчизни, нічого немає для нього вище за козацтво, бойову дружбу. І коли козаки зробили його своїм отаманом і Січ готувалася дати ворогові битву, не втримався Тарас Бульба, сказав козакам промову - хотілося йому висловити все, що було на серці.

Саме ця мова, мова Тараса Бульби про товариство у центрі нашої уваги на уроці. Ми розглянемо її з риторичних позицій (з погляду категорії винаходу), намагатимемося зрозуміти, яку роль грає у розкритті характеру Тараса Бульби, як Тарас Бульба підтверджує її справедливість своїми переконаннями, своїм життям і навіть смертю.

    Розмова із учнями.

Характеризуючи творчість Гоголя, Віссаріон Григорович Бєлінський писав: «Скажіть, враження перш за все справляє на вас кожна повість пана Гоголя? Чи не змушує вона вас говорити: «Як все це просто, звичайно, природно і правильно і, разом, як оригінально і нове!».

    «Оригінально і нове»… Для характеристики якої риторичної категорії ми можемо використати ці слова?(Винахід.)

    Що означає «винаходити мову?» (Значить творити. Винахід - це творчість, а всяка творчість певною мірою таємниця. Риторика допомагає знайти лише підходи до цієї таємниці. Існує риторична заборона на створення нетворчої мови.

    Як ви вважаєте, що це означає? (У кожному висловлюванні має бути щось нове, треба шукати своє бачення предмета мови. Відсутність нового, з погляду риторики, веде до невдачі.)

    Які джерела винаходи ви знаєте?(«Загальні місця» чи «топики».)

    З яким топіком ви вже знайомі? ("Визначення".)

    Які визначення знаєте?(Логічні та риторичні.)

    Чим відрізняється логічне визначення від риторичного?

    На дошці ви бачите визначення словатовариство. Яке воно?(Логічне.) Товариство – взаємні відносини між членами будь-якого колективу та обов'язки кожного стосовно інших.

    А як визначає це поняття Тарас Бульба у своїй промові?(Товариство - «спорідненість до душі, а не по крові»)

    Яке це визначення?(Риторичне.)

    Досвід риторичного аналізу мови.

Отже, звернемося до промови Тараса Бульби, спробуємо відкрити таємницю задуму, це перший крок на шляху до риторичного аналізу промови.Перед вами питання, на які ви маєте відповісти.

    Аналіз ситуації.

    Чим викликана потреба виступати?

    Які духовні цінності важливі для того, хто говорить?

    Позиція того, хто говорить.

    Характеристика адресата мови.

    Ключове поняття та його суттєві ознаки, що відображають позицію того, хто говорить.

    Завдання висловлювання.

    Теза (основна думка висловлювання).

    Оцінка взаємодії мови на слухачів.

Передбачені відповіді

    Мова сказана перед боєм, після того, як військо розділилося на дві частини.

    Потреба виступати викликана усвідомленням обов'язку перед людьми, які довірили йому вирішення важливої ​​справи, бажання висловити те, що було на серці.

    Любов до Батьківщини, до віри, до звичаїв народу, мови, культури, до бойових товаришів, готовність віддати життя за Батьківщину.

    Виступає як патріот.

    Козацтво, його однодумці. Він добре уявляє тих людей, перед якими йому належить триматися.

    Російське товариство: віра, спорідненість до душі, святі узи, безмежна любов до Батьківщини, неприйняття зла, готовність віддати життя товариша і Батьківщину.

    Показати, що сила козаків – у тому єдності; переконати у правоті своєї справи, викликати прагнення захищати Батьківщину.

    «Немає уз святіше товариства».

    «Розібрала сильно така мова, дійшовши далеко, до самого серця».

Діти працюють індивідуально, потім у парах. Варіанти обговорюються, звіряються із зразком.

Чому мова така взаємодія?(Тарас говорив про те, що зрозуміло козакам. Усі козаки, старі та молоді, об'єднуються загальним почуттям любові до Батьківщини та єдиним прагненням її захищати.)

4. Досвід літературознавчого аналізу мови.

Найважливіші фрази, які ми відзначили, виконуючи риторичний аналіз, я виписала на дошці. Ще раз зверніть на них увагу: вони знадобляться нам для подальшої роботи.

«Але таких, як у Російській землі, не було таких товаришів. Немає уз святіше товариства! Але поріднитися спорідненістю до душі, а чи не по крові, може лише людина. Якщо вже на те пішло, щоб помирати, то нікому з них не доведеться так помирати!

    Чому Тарас вимовляє промову перед боєм?(Він знає, як поєднує і підбадьорює людей влучно і вчасно сказане слово, він хотів висловити все, що було на серці, у цей напружений та важкий момент.)

    Зверніть увагу на фрази, записані на дошці. Читаємо першу фразу: «Але таких, як у Російській землі, не було товаришів».

    У чому особливість російського товариства? (Об'єднавшись, спільними зусиллями козаки захистили свою землю. Єднання, спільність, братство, товариство у свідомості запорожців було пов'язане з ідеєю успішного протистояння ворогам їхнього вільного життя на своїй землі.)

    Знайдіть епізод, який підтверджує висновок. (Всі разом гримнули в семип'ядні пищали ... » )

Той, хто порушив заповіти товаришів – ворог запорожців, бо підриває їхню силу. Перед вами ілюстрації.

    Який епізод тут зображено?(Вбивство Андрія).

    Які почуття відчуває Тарас, побачивши Андрія на чолі ворожого загону?(Хвилювання, гнів, потрясіння.)

Читаємо такі слова: «Немає уз святіше товариства!», «Але поріднитися спорідненістю до душі, а чи не по крові, може лише людина».

    Як ці слова пояснюють вчинок Тараса?(Провівши все життя у військових походах, він не тільки відвик від мирного життя – його свідомість зазнала зміна; узи товариства для нього дорожчі за зв'язок родини. Найстрашніший злочин для Тараса – зрада Вітчизні, спільній справі, тому зрадник гідний смерті, навіть якщо він син .)

    Перекажіть епізод «Покарання Остапа».(Знаючи, що за його голову поляки дві тисячі червінців, Тарас у возі під камінням їде до Варшави, щоб підтримати Остапа, щоб ще раз побачити його, сказати йому хоч одне слово. І це слово він скаже, заради нього він ризикував Остап життям, переодягався в чужу сукню, віддав усі свої червінці, щоб син знав, що батько поруч, в останню смертну годину не покинув його.

    Прочитаємо наступні слова, написані на дошці: «Якщо на те пішло щоб помирати, - то нікому з них не доведеться так помирати!»

Читання епізоду "Загибель Тараса".

    З ким можна порівняти Тараса у його останній битві?(З билинним богатирем.) Назвіть билинні засоби оповідання та зображення.

    Підбиття підсумку уроку.

Висновок з літературознавчого аналізу промови: у образі Тараса Бульби поєднані любов до рідної країни, мрія про свободу, безстрашність, величезна моральна сила, прагнення подвигу, готовність принести себе в жертву високій ідеї. Всі ці риси характеру ми можемо знайти у промові Тараса про товариство. Ця мова – свідчення його мудрості, патріотичних почуттів. Гордості та мужності, величезного життєвого досвіду та пристрасної переконаності у правоті своєї справи.

Висновок із риторичного аналізу мови: щоб пізнати таємниці «винаходу», не потрібно ні з ким зустрічатися. Не треба взагалі рушати з місця, потрібен лише час. Книга та бажання подумати над нею. Це не так легко, як здається з першого погляду: ніколи не можна сказати, що мети досягнуто, за кожною розгаданою таємницею постає нова, бо художній твір невичерпний.

6. Домашнє завдання.

Написати невеликий виступ «Звернення до друзів», у якому висловити своє ставлення до почуття дружби та братерства.

… – Хочеться мені вам сказати, панове, що таке є наше товариство. Ви чули від батьків і дідів, у якій честі у всіх була земля наша: і грекам дала знати себе, і з Царгорода брала червонці, і міста були пишні, і храми, і князі, князі російського роду, свої князі, а не католицькі недовірки . Усі взяли бусурмани, все зникло. Тільки лишилися ми, сирі, так, як вдовиця після міцного чоловіка, сира, так само, як і ми, земля наша! Ось коли подали ми, товариші, руку на братство! Ось на чому стоїть наше товариство! Немає уз святіше товариства! Батько любить свою дитину, мати любить свою дитину, дитина любить батька та матір. Але це не те, братики: любить і звір свою дитину. Але поріднитися спорідненістю до душі, а чи не по крові, може лише людина. Бували й інших землях товариші, але таких, як у Російській землі, був таких товаришів. Вам траплялося не одному багато пропадати на чужині; бачиш – і там люди! також божий чоловік, і розмови з ним, як зі своїм; а як дійде до того, щоб розповісти серцеве слово, бачиш: ні, розумні люди, та не ті; такі ж люди, та не ті! Ні, братики, так любити, як російська душа, – любити не те щоб розумом чи чимось іншим, а всім, чим дав Бог, що не є в тобі, а… – сказав Тарас, і махнув рукою, і потряс сивою головою, і вусом моргнув, і сказав: - Ні, так любити ніхто не може! Знаю, підло завелося тепер на нашій землі; думають тільки, щоб при них були хлібні стоги, скирти та кінні табуни їхні, щоб були цілі в льохах запечатані їх меди. Переймають чорт знає якісь бусурманські звичаї; гребують мовою своєю; свій зі своїм не хоче говорити; свій продає, як продають бездушну тварюку на торговому ринку. Милість чужого короля, та й не короля, а паскудна милість польського магната, який жовтим сапогом своїм б'є їх у морду, дорожчий для них усякого братства. Але в останнього підлюки, який він не є, хоч увесь валявся він у сажі та в шануванні, є й у того, братики, крихта російського почуття. І прокинеться воно колись, і вдариться він, бідолашний, об поли руками, схопить себе за голову, проклявши голосно підле життя своє, готовий муками викупити ганебну справу. Нехай знають вони все, що таке означає в Російській землі товариство! Коли вже на те пішло, щоб помирати, то нікому з них не доведеться так помирати!.. Нікому, нікому!

"Тарас Бульба". Художній фільм по повісті Н. В. Гоголя, 2009

Так говорив отаман і, коли скінчив промову, все ще потрясав головою, що срібла в козацьких справах. Всіх, хто не стояв, розібрала дуже така мова, дійшовши далеко, до самого серця. Найстарші в рядах стали нерухомі, опустивши сиві голови в землю; сльоза тихо накочувалась у старих очах; повільно обтирали вони її рукавом. І потім усі, наче змовившись, махнули водночас рукою і потрясли бувалими головами...

(Див. короткий зміст та повний текст повісті Гоголя «Тарас Бульба».)

".... І коли все було зроблено, як треба, сказав мова козакам, не для того, щоб підбадьорити і освіжити їх, - знав, що і без того міцні її духом, - а, просто, самому хотілося висловити все, що було на серці.

— Хочеться мені сказати вам, панове, що таке є наше товариство. Ви чули від батьків і дідів, якою честю у всіх була земля наша: і грекам дала знати себе, і з Царгорода брала червінці, і міста були пишні, і храми, і князі, князі російського роду, свої князі, а не католицькі недовірки. . Усі взяли бусурмани, все пропало. Тільки лишилися ми сирі, та, як вдовиця після міцного чоловіка, сира так само, як і ми, наша земля! Ось коли подали ми, товариші, руку на братство! Ось на чому стоїть наше товариство! Немає уз святіше товариства! Батько любить свою дитину, мати любить свою дитину, дитина любить батька та матір. Але це не те, братики: любить і звір свою дитину. Але поріднитися спорідненістю до душі, а чи не по крові, може лише людина.

Бували й інших землях товариші, але таких, як у Російській землі, був таких товаришів. Вам траплялося не одному багато пропадати на чужині; бачиш, і там люди! також Божий чоловік, і розмови з ним, як зі своїм; а як дійде до того, щоб розповісти серцеве слово, - бачиш: ні, розумні люди, та не ті; такі ж люди, та не ті! Ні, братики, так любити, як російська душа, - любити не те, щоб розумом чи чимось іншим, а всім, чим дав Бог, що не є в тобі, а... - сказав Тарас, і махнув рукою, і потряс сивою. головою, і вусом моргнув, і сказав: - Ні, так любити ніхто не може! Знаю, підло завелося тепер на нашій землі; думають тільки, щоб при них були хлібні стоги, скирти та кінні табуни їхні, щоб були цілі в льохах запечатані їх меди. Переймають, чорт знає, які бусурманські звичаї; гребують мовою своєю; свій зі своїм не хоче говорити; свій продає, як продають бездушну тварюку на торговому ринку. Милість чужого короля, та й не короля, а погана милість польського магната, який жовтим сапогом своїм б'є їх у морду, дорожчий для них усякого братства. Але в останнього підлюки, який він не є, хоч увесь валявся він у сажі та в шануванні, є й у того, братики, крихта російського почуття. І прокинеться воно колись, і вдариться він, бідолашний, об поли руками, схопить себе за голову, проклявши голосно підле життя своє, готовий муками викупити ганебну справу. Нехай знають вони все, що таке означає в Російській землі товариство! Коли вже на те пішло, щоб помирати, то нікому з них не доведеться так помирати!.. Нікому, нікому!.. Не вистачить у них на те мишачої натури їхньої!

Так говорив отаман і, коли скінчив промову, все ще приголомшував головою, що срібла в козацьких справах. Всіх, хто не стояв, розібрала дуже така мова, дійшовши далеко, до самого серця. Найстарші в рядах стали нерухомі, опустивши сиві голови в землю; сльоза тихо накочувалась у старих очах; повільно обтирали вони її рукавом. І потім усі, наче змовившись, махнули водночас рукою і потрясли досвідченими головами. Знати, мабуть, багато нагадав їм старий Тарас знайомого і кращого, що буває на серці у людини, навченої горем, працею, завзятістю і всякими негараздами життя, або хоч і не пізнавши їх, але багато відчувши молодою перлиною душею на вічну радість старцям-батькам , що народили його."

Микола Васильович Гоголь "ТАРАС БУЛЬБА"

Цей переказ містить промову легендарного Тараса Бульби, героя однойменної повісті Миколи Гоголя. Він був справжнім запорізьким козаком, лицарем-січовиком, для якого головне у житті – Вітчизна, Руська земля. В одну з найважчих хвилин Тарас Бульба звертається до своїх побратимів. Він каже, коли вони подали руку братства. І справді, це була страшна сторінка історії нашої держави.

Народ стогнав під ярмом чужинців. Скрізь було введено панщину, селян позбавили всяких прав. їх могли продати, убити і не понести за це жодного покарання. Волелюбні українці не могли терпіти неволі. Вони всі кидали і тікали у степу за Дніпровські пороги – туди, де не було панської влади. Тарас Бульба переконує, що лише російська душа може по-справжньому любити землю, любити все, що дав Бог. Я не можу повністю з цим погодитись. Кожен народ любить свою батьківщину: і поляки, і французи, і турки. Тим не менш, згодна, що російські люди настільки були віддані своїй державі, що йшли за нього на смерть. І саме нашому народу притаманні такі риси, як відчайдушна сміливість і жертовна любов до пригноблюваної віками Вітчизни.

Серед козаків найбільше цінувалося суспільство. Першим обов'язком та ділом честі запорожця було зберігати його. Січовик ніколи не кидав і не зраджував свого товариша, а, навпаки, жертвував собою заради порятунку побратима. Я погоджуюсь з думкою Тараса Бульби про те, що підло надходять ті, що цураються своєї мови, дбають лише про наживу, не цінують дружби. Це було ганебним за всіх часів і нічим не виправдовувалося. Я хотіла б вірити, що такі люди зміняться, що в них прокинеться частка російського почуття і вони проклянуть своє підле життя. Але, на жаль, багато наших сучасників живуть, не замислюючись над своїми вчинками, не переймаючись іншими, забувши про святе суспільне почуття.

Вже вкотре перечитуючи полум'яний виступ Тараса Бульби, щоразу відкриваю в ньому щось нове, на що раніше не звертав уваги. Ось і зараз, зауважив, з яким гнівом, з якою пристрастю говорить старий запорожець про роль суспільства та про підлі ганебні звичаї, що завелися на українській землі, про тих співвітчизників, які відмовляються від традицій батьків. На жаль, лювлю себе на думки, багато чого, з того, що сказано Тарасом Бульбою, стосується і нас, українців початку третього тисячоліття. Але давайте по порядку.

Старий Тарас Бульба дорікає своїм сучасникам за те, що думають лише про власне збагачення. А хіба не думають про те саме безліч справжніх українців?! Ні, про це треба думати, але не повинно багатство замінювати нашу духовність, відсуваючи її на задвірки. Боляче дивитися, як моральні цінності втрачають свою вагу, як гроші набувають більшого значення, ніж доброта, людяність, культура. Гроші забруднюють природу та душу, знищують та руйнують усе живе. Не меншу тривогу викликає й інша проблема, на яку хворів Тарас і яка залишається не менш злободенною, – переймання “бусурманських звичаїв” та втрата рідної мови. Особливо болісно останнє.

Здавалося б, такою ціною здобута наша державність, стільки найкращих синів і дочок України віддали заради неї життя, а ми й надалі продовжуємо боротися за рідну мову в своїй же державі. Іноді, навіть моторошно стає від такого єзуїтського об'єднання слів "боротися за мову". Але хіба винен він, що значна частина з нас виростає безбатченками, манкуртами, перекотиполем?! Що ж, сподівався Тарас Бульба, сподіватимемося і ми, що колись прокинеться “частка російського почуття” і що буде на українській землі справжнє суспільство.



Поділитися